Inštalácia elektrickej garniže
Pri nákupe elektcikých garniž u nás Vám ich vyrobíme na mieru, takže následná inštalácia je super jednoduchá. Vyžaduje si len základné náradie a trochu zručnosti. Pokiaľ si však na inštaláciu netrúfate, alebo na ňu skrátka nemáte čas, môžete nás vždy kontaktovať a garnižu Vám prídeme nainštalovať.
V prípade, že si vyberiete inštaláciu svojpomocne, je potrebné postupovať opatrne a hlavne si najskôr prečítať tento článok, v ktorom si celý proces ukážeme krok po kroku.
Krok 1 - Spojenie časti garniže a poskladanie vozíka
V tomto kroku si dáme garnižu do jedného celku a presvedčime sa, či sa pri doručovaní nič nepoškodilo. Ak by ste objavili nejakú vadu na produkte, hneď nás kontaktujte, urýchlene to vyriešime. Garniže Vám podľa spôsobu, akým ste si ich nechali doručiť prídu buď v jednom kuse, alebo rozložené na rovnaké časti. Pokiaľ ste si objednávali garniže v jednom kuse, tento krok môžete preskočiť.
Garniža rozložená na rovnaké kusy z dôvodu dodania Vám príde už osadená remeňom, vozíkom, bežcami a všetkým ostatným.
Na Vás je už len poskladať ju tak, aby bola celá dĺžka spojená a vozík osadený. V prvom rade si garnižu uložte tak, aby bol remeň vystretý a jednotlivé kusy (2 a viac kusov) išli pekne za sebou. Na fotke vidíte skladanie koľajnice z dvoch častí, ak je Vaša dodaná vo viacerých častiah, jednoducho všetky rozložte rovnakým štýlom.
Teraz prichádza na rad spojenie remeňa. V našom prípade máme garnižu, ktorá má len jeden záves (jednosmerná). V prípade, že má Vaša garniža dva vozíky (oponová), jeden je vždy poskladaný už z výroby a vy potrebujete aj v tomto prípade poskladať len jeden vozík. Takže postup je rovnaký. Jednoducho prisuňte dve časti vozíka k sebe.
Týmto spojením dvoch častí vozíka sa zároveň jednotlivé časti koľajnice prisunú k sebe. Spoje budú vypadať takto.
Následne do spojeného vozíka zasuňte "vidličku", teda kovovú trojnožku, ktorú nájdete s ostatnými komponentami v krabici s motorom.
Vidličku jednoducho jemným tlakom zasuňte. Pokiaľ cítite odpor, je potrebné časti koľajnice prisunúť bližšie k sebe tak, aby dve polovice vozíka boli pekne pri sebe.
Teraz sa od vozíku presunieme na spojenie koľajníc. Neskôr sa k nemu vrátime. Jednotlivé časti koľajnic sa spájajú kovovým koponentom, ktorý je už na koľajnici z hornej strany osadený. Tento komponent má 4 malé skrutky. Tieto skrutky najskôr povoľte, aby sa tento komponent mohol pohybovať a následne ho presuňte tak, aby jedna jeho polovica bola na jednej časti koľajnice a druhá na druhej. Z výroby máte na to aj zvýraznené mieste, kde by sa približne mali dostať jednotlivé skrutky. Teraz dve časti garniže k sebe dotlačte rukou, aby boli čo najtesnejšie a skrutky dotiahnite. POZOR, skrutky doťahujte len ručným náradím. Nie je potrebné ich silné doťahovanie, dokonca je nežiadúce, nakoľko môže deformovať garnižu. Takže jednoducho skrutkovačom dotiahneme tak akurát.
Keď následne garnižu otočíte, mali by ste mať pred sebou pekný spoj. Ako vidíte, spoj nie je nijako katastrofálny a práve takéto delenie garniže na viac časti nám dáva možnosť vyrobiť Vám ju na mieru, avšak aj Vám ju poslať kuriérom bezplatne.
Pokiaľ Vám spoj nesedí presne, môžete ho ešte dotlačiť, prípadne ak je niektorá strana garniže príliš von alebo vnútri, môžete ju dotlačiť dreveným predmetom. Pozor, nerobte to kovom, nakoľko môžete koľajnicu poškriabať. Pokiaľ by ste mali nerovnosť príliš veľkú, kontaktujte nás, v tom prípade mohlo dôjsť k buchnutiu balíka pri preprave.
Tak a teraz, keď máte garnižu poskladanú a spojenú, môžete sa vrátiť k vozíku. Ten už len doskladate tak, aby na ňom bolo kolečko (vozík garniže Comfort 35 koliesko nemá), ktoré sa stará o vyrovanie tlaku pri ovládaní garniže potiahnutím závesu a z druhej strany aby bol zahnutý komponent. Aj tento sa môže typ od typu líšiť, avšak montáž je veľmi podobná.
Dlhšia časť tohto vozíka sa stará o to, aby záves, ktorý je na nej zavesený, prekrýval koniec garniže (ak ide záves po stenu) alebo aby sa dva závesy, keď sa stretnú v strede garniže, pekne prekryli. Táto predĺžená časť ide vždy smerom od okna do miestnosti. Tu je dôležité si dobre pozrieť, akým smerom máte tento vozík nainštalovať. Samozrejme, môžete to neskôr prehodiť, avšak radšej to spravte na prvý pokus správne.
V tomto komponente sú zároveň aj závity pre skrutky, ktoré cez celý vozík prejdu. Opäť aj tu platí, že majú byť dotiahnuté len rukou a netreba ich príliš zaťahovať, aby ste nepretočili závit.
A je hotovo. Garnižu máte poskladanú a pripraveníu na upevnenie na strop. Motor nie je potrebné zapájať. Celý vozík potom vypadá takto.
Krok 2 - Upevnenie držiakov na garnižu do stropu
V druhom kroku si pripravíme strop tak, aby sme naň mohli garnižu upevniť. Tento proces je veľmi jednoduchý, avšak radšej mu venujte extra času a urobte ho presne. Ako sa hovorí, 2x meraj a raz rež, tak v tomto prípade platí 2x meraj a raz vŕtaj :)
V prvom rade si určite, kde bude garniža inštalovaná. Pokiaľ ste si urobili správnu predprípravu na inštaláciu garniž tak v tomto kroku je to veľmi jednoduché. V opačnom prípade si prečítajte daný článok, aby ste vedeli, ako ďaleko od steny garnižu montujete.
Pred tým, ako chytite do ruk vŕtačku sa uistite, že na miestach inštalácie nemáte žiadne elektrické vedenie, aby ste ho nemuseli opravovať. Ak máte v strope kábly, označte si miesta, kadiaľ idú a úchyty montujte mimo nich.
Pred samotnou inštaláciou si taktiež pripravte správne skrutky a hmoždinky. Tieto jediné nenájdete v balení. Garnižu môžete totiž montovať do rôznych materiálov a prikladanie všetkých typov skrutiek by zbytočne zvyšovalo cenu garniže. Naše odporúčanie je, že ak idete garnižu montovať do sadrokartónu, majte pripravené aj hmoždinky do sadrokartónu (slimáky alebo klasické sťahovacie hmoždinky) a aj samorezky do plechu, ak by ste trafili konštrukciu. Garnižu postačuje montovať skrutkami číslo 5-6.
Teraz prichádza tá časť, s ktorou je potrebné sa čo najviac pohrať. V našom prípade sme použili laser, vy však môžete použiť šnúrku, ktorú si na obidve strany upevnite skrutkou do potrebnej vzdialenosti. Tento krok je dôležitý, aby ste jednotlivé úchyty montovali do jednej línie. Garniža jemné nerovnosti znesie, avšak nebude to vypadať dobre. Takže čo najlepšie si zakreslite, nasvietite alebo natiahnete rovinu.
Následne si pomocou vŕtačky urobíte diery v danej línií. Držiaky nájdete taktiež v balení pri motore. Pred inštaláciou si ich rozpočítajte. Ich umistnenie by malo byť takéto:
- Prvý úchyt ide približne 20cm od kraja
- Následne idú úchyty každých 45 až 60cm
- Posledný úchyt ide opäť 20cm od kraja
Pred tým, ako samotné úchyty začnete vŕtať, skontrolujte ešte kovové spojky na koľajnici, ktoré ste montovali v prvom kroku. Na miesto, kde je daná spojka totiž úchyt neupevnite. Pri koľajnici zloženej z dvoch časti je do jednoducho stred dĺžky. Je však ideálne si to premerať a na strepe vyznačiť, aby ste úchyt nemontovali na dané miesto. Ak tak náhodou urobíte, zistíte to v treťom kroku a ak sa to stane, stačí daný úchyt odmontovať a presunúť. Dierku Vám koľajnica zakryje.
Úchyty na garniže motnujete tak, ako vidíte na obrázku nižšie. Aj tu platí, že nie je potrebné ich veľmi doťahovať. Samozrejme, hmoždinka musí byť dotiahnutá tak, aby sa roztvorila, avšak celkovo musí byť možné s úchytom stále otáčať. Úchyty otočte tak, aby smerovali k oknu.
Po správnom namontovaní úchytov ostáva ešte na samotný koniec garniže upevniť plastový háčik na posledné očko závesu. Tento umiestňujete na stranu, kde bude parkovať záves. Na tento komponent nájdete na konci koľajnice výrez.
Krok 3 - Upevnenie elektrickej garniže na strop
Skvelé, všetko je takmer hotové, špinavá práva je vybavená. Teraz prichádza jediný krok, na ktorý by ste si mali zavolať pomocníka. Jedna osoba zvládne upevniť garnižu do maximálnej šírky 3 metre, pri väčšej šírke už určite doporučujem požiadať niekoho o pomoc. V tomto kroku chytíte koľajnicu a priložite ju k predpripraveným úchytom.
A dané úchyty postupne zatočíte. Pri zatáčanú musí úchyt z hornej strany vôjsť do drážky kolajnice. To, či vošiel uvidíte hneď podľa toho, či na danom mieste koľajnica drži pri strope alebo sa prehla pod úchyt.
Hotovo, koľajnica je na strop upevnená, Vášho pomocníka môžete poslať, aby Vám uvaril šálku kávy, pretože za chvíľku končíte a určite si budete chcieť vychutnať pohľad na dokonale rovno nainštalovanú garnižu s dobrou kávou v ruke :)
Krok 4 - upevnenia a zapojenie motora garniže
A prichádzame do finále. Teraz už stačí len upevniť motor do úchytu a zapojiť ho. Samotné upevnenie je úplne jednoduché. Motor vložíte tak, aby jeho kolík zapadol do dierky na koľajnici. Následne mierne potiahnete a po drážke presuniete kolík so záklapkou.
Motor nám teraz drži a ostáva už len zapojenie kabeláže. Toto už ponechám bez detailnej fotodokumentácie, nakoľko zapojenie môže byť rôzne, podľa toho, ako budete elektrickú garnižu ovládať. K motoru je možné umiestniť aj malé bezdrôtové Smart Relé na ovládanie motorov, nakoľko motor je vždy zakrytý závesom, nebude ho vidieť. Ako pomôctka pre zapojenie je tento rozpis káblov z motora MioDecor:
- Modrý - Nulák
- Zeleno-žltý - Zem
- Červený - Stála fáza - zapojiť vždy, inak prichádzate o funkcie a prístup do menu.
- Čierna - fázový prívod na otváranie (obsahujú ganiže Comfort 35 a Comfort 90, neobsahujú WiFi garniže)
- Sivá - fázový prívod na zatváranie (obsahujú ganiže Comfort 35 a Comfort 90, neobsahujú WiFi garniže)
Motory Mio Decor majú zo spodnej strany aj RJ45 konektor, ktorý slúži na ovládanie cez štrukturovanú kabeláž.
Hotovo, po zapojení a zavesení závesu si môžete vychutnáť pripravenú šálku kávy :)