Pri plánovaní domu nazabúdajte na okenné dekorácie

Plánovanie stavby domu je proces, ktorý si vyžaduje pozornosť mnohým detailom. Jedným z aspektov, ktorý je často prehliadaný, je dizajn dekorácie okien. Prečo sa však oplatí premýšľať o záclonových koľajniciach, závesoch a žalúziách už vo fáze plánovania? Tu je niekoľko kľúčových dôvodov.

Elektrické koľajnice a garniže: naplánujte si ich, kým nie je neskoro

Elektrické koľajnice na závesy sa inštalujú jednoducho, je však vždy výhodou, ak inštaláciu plánujete dopredu. Tým, že sa nad ňou zamyslíte už v štádiu návrhu, môžeme dôkladne pripraviť napájanie a vyhnúť sa budúcim úpravám. Vopred správne naplánovaná elektroinštalácia elektrických garniži znamená značné úspory.

Harmónia s architektúrou

Okenné dekorácie sú neoddeliteľnou súčasťou architektúry domu. Výberom tvarov, farieb a štýlov už v štádiu návrhu môžeme dosiahnuť harmóniu medzi oknami a zvyškom interiéru. Toto je šanca na vytvorenie koherentného, ​​estetického celku.

Energetická účinnosť a tienenie

Správne zvolené žalúzie alebo závesy môžu ovplyvniť energetickú efektívnosť vášho domova. Pri plánovaní ich umiestnenia a typu môžete brať do úvahy, ako využiť slnečné svetlo na vykurovanie miestností alebo ako minimalizovať vyhrievanie interiéru.

Tienenie a inteligentná domácnosť

Moderné technológie umožňujú vytváranie inteligentných domov. Výberom riešení, ako sú diaľkovo ovládané elektrické garniže, ich môžeme integrovať so systémami inteligentnej domácnosti, vďaka čomu bude ovládanie osvetlenia a súkromia mimoriadne pohodlné.

Od začiatku jedinečný štýl

Včasné plánovanie okenných dekorácií umožňuje vybrať si jedinečné riešenia, ktoré budú dokonale ladiť s charakterom celého domu. Môžeme sa poradiť s odborníkmi na interiérový dizajn, aby sme vytvorili originálne a funkčné aranžmány.

Plánovanie výklenkov pre závesy a stropné koľajnice

Pri zvažovaní interiérového tienenia v projekte výstavby domu stojí za zamyslenie možná príprava vhodných výklenkov pre garniže a stropné koľajnice. Otvory v stenách alebo strope, ktoré pojmú tieto prvky, by sa mali dôkladne navrhnúť s prihliadnutím na hladký chod závesov. Vyhnete sa tak časovo náročným úpravám neskôr počas výstavby alebo možným problémom sposobených opieraním sa závesu a záclonu a podobne.

Veľkosť kastlíka pre prvky tienenia by mala zohľadňovať počet záclonových koľajníc, typ materiálu a všetky interiérové ​​prvky, ktoré prekrývajú dráhu pohybu záclon (radiátory, ventilátory, kľučky dverí, klimatizácie atď.). To znamená, že následujúce vzdialenosti by mali byť dodržané od najvzdialenejšieho prvku. Ak teda máte na danej stene radiátor, 5cm začnete merať až od neho.

Minimálna šírka vybrania pre jednu elektrickú garnižu je 10 cm. Ak plánujete osadiť aj záves, aj záclonu, hneď musíte počítať s 2 násobným rozmerom. Toto je extra dôležité najmä pri elektrickom závese, nakoľko pokiaľ vzdialenosti nie sú dostatočne, môže záves pri pohybe potiahnúť aj záclonu.

Pokiaľ zvažujete zavesenie závesov na štýl Wave, čo je v dnešnej dobe veľmi obľúbené, musíte počítať so značme väčšími medzerami, t. j. 18 cm pre jednu garnižu a 35 cm pre dve (záclona a záves)

Ručné a elektrické koľajnice pod omietku

Elektrické koľajnice a garniže je možné inštalovať rôznymi spôsobmi, ako vizuálne, tak aj technicky. Jedným z čoraz obľúbenejších riešení sú podomietková inštalácia koľajnice. Pri plánovaní osadenia takejto koľajnice je potrebné plánovať už pri príprave konštrukcie sadrokartónu.

Odporúčame zvoliť zabudovanú koľajnicu s tesniacou páskou. Vďaka tesneniu sa nemusíte báť, že by sa koľajnica pri ďalších špinavých stavebných prácach zašpinila.

Okenné dekorácie sú nielen praktickým prvkom domu, ale ovplyvňujú aj jeho estetiku a funkčnosť. Starostlivosť o ne vo fáze plánovania výstavby vám umožňuje vyhnúť sa neskorším komplikáciám a dodatočným nákladom. Pri plánovaní domu od nuly investujme čas do premyslených dekorácií okien, ktoré doplnia architektúru a urobia z nášho domu miesto nielen funkčné, ale aj krásne.